Jeziora Plitwickie, a ściślej rzecz ujmując Park Narodowy Jezior Plitwickich (Nacionalni Park Plitvicka Jezera), to bez wątpienia jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Chorwacji. Dla wielu turystów to zaledwie krótki przystanek na dalszej drodze do chorwackiego wybrzeża – me jednak przekonamy Cię, że warto pozostać tu nieco dłużej.
Wszechobecna zieleń, jeziora o niezwykłej, turkusowej barwie, szum wodospadów – to raj na ziemi na wyciągnięcie ręki. Obszar parku obejmuje aż szesnaście jezior krasowych o różnej wielkości. Z uwagi na różnice wysokości pomiędzy poszczególnymi zbiornikami woda przelewa się widowiskowymi wodospadami. To robi wrażenie. W naszym małym poradniku podpowiadamy, jak zaplanować zwiedzanie Jezior Plitwickich, co warto zobaczyć i na jakie wydatki należy się przygotować.
Park Narodowy Jezior Plitwickich– najważniejsze informacje
Jeziora są perełką Parku Narodowego Jezior Plitwickich, jednocześnie największego i najstarszego parku narodowego Chorwacji liczącego sobie kolejno 296 kilometrów kwadratowych i aż 76 lat. Warto również zaznaczyć, że zbiorniki te widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa i Kultury UNESCO już od 1974 roku. Każdy kto odwiedził to miejsce, z pewnością rozumie dlaczego. Jeziora leżą w środkowej części Chorwacji, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. Odległość parku od uwielbianej przez przyjezdnych Wyspy Pag to zaledwie 150 km.
Mówi się, że na wyjazd trzeba wziąć komplet dokumentów, odpowiednie ubrania, krem z filtrem, ale do Jezior Plitwickich w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w dobry aparat! Dobra, żarty na bok, niemniej krystalicznie czysta woda, wyraziste barwy, klimatyczne drewniane kładki, wszechobecna zieleń i te piękne wodospady aż proszą się o uwiecznienie.
Kompleks jezior dzieli się na Górne oraz Dolne. Są one połączone systemem wodospadów. Co więce, jeden z nich – mianowicie Veliki Slap – to największy wodospad w Chorwacji (78 m). Największym jeziorem kompleksu jest Kozjak (81 ha). Zaraz po nim plasuje się Prošćansko (69 ha), najmniejsze z kolei to Buk (0,1 ha).
Pozostałe jeziora to: Okrugljak, Kaluđerovac, Veliko Jezero, Gradinsko, Novakovića brod, Ciginovac, Batinovac, Malo Jezereo, Galovac, Milinovo, Milanovac, Gavanovac oraz Vir. Nazwy ciekawe, prawda? Niemal każda z wymienionych pochodzi od jakieś legendy. Część ma związek z historią i miejscowymi podaniami, a część pochodzi od imion osób, które… nie miały zbyt wiele szczęścia i utopiły się w danym jeziorze.
My tak o jeziorach i jeziorach, jednak co ciekawe, zajmują one jedynie 1% powierzchni parku. Jeziora Plitwickie bowiem to przede wszystkim lasy bukowo-jodłowe z imponującą fauną. Miłośnicy zwierząt wszelkiej maści mogą tutaj podziwiać różne gatunki ryb, płazów, gadów, a także ok. 140 gatunków ptaków oraz ssaków – na przykład wydry.
Co warto zobaczyć w Parku Jezior Plitwickich?
Jak już wspominaliśmy, obszar parku wynosi 296 kilometrów kwadratowych. Aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele pięknych miejsc i widoków można zobaczyć na tak ogromnym obszarze. Ale spokojnie, przychodzimy z kilkoma wskazówkami. Na wstępie warto wspomnieć, że park można zwiedzać przez cały rok, zarówno latem, wiosną, jak i jesienią, gdy liście na drzewach przybierają różne kolory, tworząc wyjątkowy klimat. Z pewnością warto je zobaczyć także zimą, kiedy biel pięknie komponuje się z turkusem wód, tworząc naprawdę bajkowe widoki.
Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje osiem tras pieszych. Najkrótsza ma zaledwie 3,5 kilometra, najdłuższa z kolei ok. 18 kilometrów. Trasa najbardziej naszpikowana atrakcjami może pochłonąć nawet 8 godzin zwiedzania. Miejsce jest świetnie przygotowane dla turystów. Przyjezdni (i nie tylko!) mogą liczyć na dobrze oznakowane ścieżki, dostęp do map i tablic informacyjnych, a także do specjalnej aplikacji na telefon. Poza pieszymi wycieczkami, park oferuje wycieczki promem, a także możliwość wypożyczenia łódek, aby popływać na jeziorze Kozjak.
Inne atrakcji w Parku Jezior Plitwickich
Co warto zobaczyć? Chociażby zasilany rzeką Plitwicką Wodospad Veliki Slap, mierzący aż 78 metrów wysokości, przez co jest nie tylko najwyższym wodospadem w parku, ale i w całej Chorwacji! Woda spływająca kaskadami z takiej wysokości robi wrażenie, a teraz wyobraźmy sobie ten wodospad zimą… Kanion Dolnych Jezior, otoczony stromymi klifami i bujną roślinnością również jest wart zobaczenia. Drewniane kładki pozwalają na podziwianie tego miejsca w pełni.
W parku można popłynąć łódką, podziwiając piękne widoki. Można również przespacerować się drewnianym mostem, łączącym brzegi jeziora Kozjak. Kolejnym atrakcyjnym miejscem jest jaskinia Šupljara znajdująca się u podnóża wodospadu Veliki Slap, gdzie latem można się odrobinę ochłodzić (stała temperatura w jaskini wynosi 10°C).
Warto wśród atrakcji wymienić również Mali Prštavac, wodospad choć mniejszy, to zachwycający bujną roślinnością porastającą ściany kaskady. Natomiast Galovački Buk to zlepek mniejszych wodospadów powstałych w wyniku spływania wody po kilku poziomach trawertynu.
Oprócz niesamowitych jezior i wodospadów warto przyjrzeć się faunie i florze. Na terenie parku można zaobserwować nie tylko wspomniane wcześniej wydry, ale i całą masę innych zwierząt, takich jak niedźwiedzie brunatne, wilki szare czy rysie. Ponadto park może się pochwalić sporą różnorodnością ptaków – od drapieżnych myszołowów, sokołów czy puszczyków, po dzięcioły, sikorki i skowronki. Roślinność w parku również zasługuje na kilka słów – w parku zarejestrowano ponad 1,4 tys. gatunków i podgatunków roślin, a wśród nich lilie, orchidee, a nawet rosiczki.
Uwaga. W parku nie wolno rozkładać namiotów, rozpalać ognisk, łowić ryb, dotykać dzikich zwierząt, zrywać roślin, chodzić się po trawie, a także nie można kąpać się w jeziorach.
Jeziora Plitwickie – trasy turystyczne
Jak już wiemy, Park Narodowy Jezior Plitwickich to świetne miejsce na piesze wędrówki. Podzielone na 15 odcinków ścieżki są dobrze oznakowane, Odwiedzający mają również dostęp do map przy wejściu na teren oraz wielu tablic informacyjnych. Co do tras, park oferuje 8 tras zróżnicowanych pod względem długości, jak i tego, co można zobaczyć po drodze. Trasy są oznaczone kolejno: A, B, C, E, F, H, K1 i K2, z czego te ostatnie są najdłuższe.
Trasy nad Jeziorami Plitwickimi
- Trasa A: 3,5 kilometra, czas przejścia 2-3 godziny. Trasa rozpoczyna się od wejścia numer 1, jest okrężna, daje możliwość podziwiania Wielki Wodospad (Veliki Slap). Ciągnie się wzdłuż jezior Novakovića brod, Kaluđerovac, Gavanovac i Milanovac do punktu przy moście na jeziorze Kozjak.
- Trasa B: 4 kilometry, czas przejścia 3-4 godziny. Zaczyna się przy północnym wejściu numer 1. Obejmuje m. in. spacer przez wapienny kanion Dolnych Jezior, przejażdżkę łodzią elektryczną przez jezioro Kozjak, a także Veliki Slap.
- Trasa C: 8 kilometrów, czas przejścia 4-5 godzin. Punkt startowy znajduje się przy północnym wejściu do parku (wejście 1). Trasa obejmuje obszar Jezior Górnych i Dolnych, a także łączy spacer i przejażdżkę łodzią elektryczną, więc nogi będą miały chwilę odpoczynku.
- Trasa E: 5,1 kilometra, czas przejścia 2-3 godziny. Trasa rozpoczyna się przy południowym wejściu (wejście 2), jest okrężna i skupia się na Górnych Jeziorach. Część trasy to rejs łodzią przez jezioro Kozjak. Później na turystów czeka spacer w górę rzeki aż do Jeziora Prošćansko. Stamtąd można wrócić pociągiem turystycznym do punktu początkowego.
- Trasa F: 4,6 kilometra, czas przejścia 3-4 godziny. Tak, jak i w przypadku trasy E, punkt początkowy znajduje się przy południowym wejściu do parku (wejście 2). Trasa rozpoczyna się krótkim spacerem i rejsem łodzią elektryczną przez Jezioro Kozjak. Później można podziwiać wapienny kanion Dolnych Jezior, Veliki Slap oraz krajobrazy w wielu punktów widokowych.
Najdłuższe trasy nad Jeziorami Plitwickimi
- Trasa H: 8,9 kilometra, czas przejścia 4-6 godzin. Trasa rozpoczyna tak, jak dwie poprzednie, przy południowym wejściu do Parku. Trasa jest okrężna i oferuje pieszą wędrówkę wzdłuż Górnych Jezior, rejs łódką przez Jezioro Kozjak, a także spacer przez kanion Dolnych Jezior prosto do wodospadu Veliki Slap.
- Trasa K1: 16,5 kilometra, czas przejścia 6-8 godzin. Punkt startowy znajduje się przy północnym wejściu (Wejście 1). Trasa umożliwia pieszą wycieczkę po sporej części strefy jezior w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Wybierając tę ścieżkę, można zobaczyć m. in. Veliki Slap, kanion Dolnych Jezior, jezioro Kozjak wzdłuż którego wiedzie trasa, wodospad Prštavci, w drodze powrotnej natomiast Górne Jeziora. Na trasie można skorzystać z niedawno otwartego punktu widokowego – Tomićevo Pogledalo.
- Trasa K2: 17,5 kilometra, czas przejścia 6-8 godzin. Najdłuższa trasa rozpoczyna się przy południowym wejściu (Wejście 2) i tak, jak K1 pozwala na wycieczkę po sporej części strefy jezior w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Na wycieczkowiczów czeka Veliki Slap, kanion Dolnych Jezior i spacer wzdłuż zachodniego wybrzeża jeziora Kozjak. Dalsza wędrówka obejmuje największe wodospady Górnych Jezior. Zaś w drodze powrotnej można skorzystać z krótkiej przejażdżki łodzią elektryczną po jeziorze Kozjak.
Na koniec należy wspomnieć, że sugerowany czas zakłada powolne tempo oraz częste przerwy na zdjęcia i podziwianie tego, co po drodze oferuje wybrana trasa.
Jak zaplanować zwiedzanie Jezior Plitwickich?
Jak zaplanować zwiedzanie Jezior Plitwickich? Wszystko zależy od tego, co zamierzamy robić na miejscu. Możemy przyjechać na chwilę, ot przejazdem, zrobić kilka zdjęć wybierając się w najkrótszą trasę. Możemy również spędzić w parku cały dzień, decydując się na wycieczkę najdłuższą z dostępnych tras.
Czas, jaki zamierzamy spędzić w parku jest też o tyle istotny, ponieważ na dostępnych trasach jest bardzo niewiele miejsc, w których można kupić jedzenie lub picie. Głównie w okolicach kas biletowych można znaleźć punkty gastronomiczne i załapać się na jakiś fast-food. Jedzenie i picie w odpowiednich ilościach należy wziąć ze sobą, w szczególności latem. Nieważne, jaką trasę wybierzemy, dobre nawodnienie powinno zostać potraktowane priorytetowo. Przydadzą się też wygodne buty, nakrycie głowy i krem z filtrem.
Jeziora Plitwickie to jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji. To oczywiście oznacza tłumy turystów, którzy tak, jak i my, chcą zwiedzić to wyjątkowe miejsce. Jeśli chcemy w miarę możliwości uniknąć kolejek, najlepiej przyjechać jak najwcześniej, rano, ponieważ w godzinach 7:00-8:00 zwiedzających jest mniej niż później (10:00-11:00). Ewentualnie można zaplanować zwiedzanie wieczorem, spacer po szlakach po zmroku bowiem to świetny sposób na uniknięcie tłumów.
Liczba turystów jest również uzależniona od sezonu. Wiadomo, że zimą będzie ich mniej niż latem, chociaż osoby decydujące się na wypad do Jezior Plitwickich zimą z pewnością nie pożałują tej decyzji. Park pokryty śniegiem jest po prostu piękny.
Jeziora Plitwickie – ceny biletów
Cena biletu zależy od kilku zmiennych – sezon, wszelkiej maści zniżki czy rodzaj biletu (jednodniowy, dwudniowy czy grupowy). Najdroższe bilety są w szczycie sezonu (01/06-30/09). Poza sezonem natomiast ceny zdecydowanie spadają. Studenci oraz dzieci w wieku od 7 do 18 lat mogą liczyć na zniżki, z kolei dzieci do 7. roku życia mają wstęp za darmo.
Na jakie ceny należy się przygotować w 2025 roku?
- Dorośli: od 10 do 40 euro.
- Studenci: od 6 do 25 euro,
- Dzieci 7-18 lat: od 4 do 15 euro,
- Dzieci do 7 lat: wstęp wolny.
Kiedy najlepiej zwiedzić Jeziora Plitwickie?
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Niemniej bez zaskoczeń, największą liczbę odwiedzających odnotowuje się latem. Poza sezonem wakacyjnym jest mniej tłoczno, a słońce nie daje się we znaki aż tak mocno.
Jeziora Plitwickie wiosną zachwycają kwiecistymi łąkami oraz śpiewem ptaków. Jesienią z kolei cieszą oko ciepłymi, klimatycznymi kolorami przebarwiających się drzew. Zimą – jak już wspominaliśmy – biel niesamowicie kontrastuje z turkusem wód, a park przypomina krainę wiecznego mrozu.
Najzimniejszy miesiąc w Plitwicach to styczeń ze średnią temperaturą w ciągu dnia wynoszącą 3°C. Najcieplejsze miesiące z kolei to lipiec ze średnią temperaturą 26°C oraz sierpień, kiedy można się spodziewać średnio 27°C za dnia. Na optymalną temperaturę można liczyć w maju (19°C), czerwcu (23) oraz we wrześniu (20°C).
Jeziora Plitwickie – praktyczne wskazówki przed podróżą
- Do Parku Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia. Przy terenie parku znajdują się obszerne parkingi. Jednak aby uniknąć tłumów przy kasach i znaleźć miejsce postojowe, warto przyjechać wczesnym rankiem.
- Najlepszy czas na wycieczkę to maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Pogoda wówczas jest optymalna, tłumy mniejsze, a widoki nadal zachwycające.
- Bilety do parku można kupić online (minimum dzień wcześniej). Bilety grupowe również muszą być zakupione z odpowiednim wyprzedzeniem.
- Idąc w trasę, trzeba zadbać o wygodne obuwie. Trasy są długie i miejscami dość wymagające ze względu na ostre kamienie czy wyrastające korzenie. Przyda się także nakrycie głowy, krem z filtrem, woda i coś do jedzenia, a także aparat lub telefon z naładowaną baterią, ponieważ widoki w parku są warte uwiecznienia.
- Na terenie parku można się przemieszczać wyłącznie po wyznaczonych trasach. Opuszczanie oznakowanych ścieżek jest zabronione. Większość tras nie jest ogrodzona, zatem trzeba zachować ostrożność.
- Nie należy płoszyć zwierząt, niszczyć zieleni i zostawiać po sobie śmieci – niby oczywistość, ale warto o tym wspomnieć.
- Na terenie parku jest niewiele punktów gastronomicznych oferujących przekąski oraz napoje.
- Kąpiele w Jeziorach Plitwickich są kategorycznie zakazane.
- Można zabrać ze sobą psa, ale musi być cały czas na smyczy.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?
Wycieczka nad Jeziora Plitwickie to nie tylko spacer po drewnianych kładkach i podziwianie wodospadów. To całodzienna wyprawa na łonie przyrody, często wymagająca dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. W takiej sytuacji warto mieć polisę, która zabezpieczy Cię w razie kontuzji, nagłego zachorowania czy utraty rzeczy osobistych.
Podstawowe ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować koszty leczenia na poziomie minimum 30 000 euro. Przyda się też Assistance, dzięki któremu w razie potrzeby uzyskasz pomoc na miejscu – zarówno organizacyjną, jak i medyczną. Warto zadbać o ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Pamiętaj też, że Plitwicki Park Narodowy to teren górzysty. Upadki, skręcenia czy reakcje alergiczne na ukąszenia owadów nie należą tam do rzadkości.
Dodatkowo dobrze mieć w pakiecie OC w życiu prywatnym. Może się przydać np. gdy przypadkowo uszkodzisz sprzęt fotograficzny innej osoby lub potrącisz kogoś na wąskim przejściu. Jeśli zabierasz ze sobą aparat, drona lub cenniejszy sprzęt – zwróć uwagę, czy możesz rozszerzyć polisę o ochronę bagażu.
Aby uniknąć nie przepłacić i jednocześnie dobrać ochronę dopasowaną do swojego planu podróży, najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Na rankomat.pl możesz szybko sprawdzić oferty kilkunastu towarzystw, dopasować zakres do swojego wyjazdu – nawet jeśli planujesz tylko jednodniową wizytę nad Jeziorami Plitwickimi. Polisę kupisz online w kilka minut. To proste rozwiązanie, które pozwala zyskać nie tylko czas, ale też spokój na cały wyjazd.