Co musisz wiedzieć o Chorwacji?
Na początku warto poznać kilka kwestii geograficznych i administracyjnych związanych z tym krajem.
- Oficjalna nazwa — Chorwacja to Republika Chorwacka.
- Położenie na mapie Europy — Chorwacja leży na Półwyspie Bałkańskim, na styku Europy Środkowej i Europy Południowej. Sąsiaduje z 5 krajami: Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią.
- Stolica — stolicą Chorwacji jest Zagrzeb.
- Język urzędowy — mieszkańcy Chorwacji posługują się językiem chorwackim.
- Waluta — oficjalną walutą Chorwacji jest euro.
Jakie chorwackie obiekty turystyczne widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?
Chorwacja jest pełna wyjątkowych zabytków i miejsc o szczególnej atrakcyjności przyrodniczej, co ma swoje odzwierciedlenie w dużej liczbie obiektów uwzględnionych na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to:
- Park Narodowy Jezior Plitwickich;
- Równina Stari Grad (wyspa Hvar);
- pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy;
- historyczne centrum Splitu z pałacem Dioklecjana;
- Stare Miasto w Dubrowniku;
- Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreč;
- Zabytkowe miasto Trogir;
- Katedra św. Jakuba w Szybeniku;
- fortyfikacje weneckie z XVI–XVII wieku w Szybeniku;
- średniowieczne cmentarze z rzeźbionymi kamiennymi nagrobkami w środkowej i południowej części Chorwacji.
Jakie są parki narodowe w Chorwacji?
Chorwacja słynie z wyjątkowych walorów przyrodniczych. Śródziemnomorskie wysepki, spektakularne wodospady, dziewicze formacje leśne, dzikie rzeki oraz niesamowita fauna i flora sprawiają, że kraj ten przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom obcowania z naturą. Na jej terenie wyznaczono aż 8 parków narodowych, a większość znajduje się nad morzem lub w jego niedalekim sąsiedztwie. Oto wszystkie parki narodowe Chorwacji:
- Park Narodowy Wysp Briońskich;
- Park Narodowy Kornati;
- Park Narodowy Krka;
- Park Narodowy Mljet;
- Park Narodowy Paklenica;
- Park Narodowy Jezior Plitwickich;
- Park Narodowy Risnjak;
- Park Narodowy Welebitu Północnego.
Oprócz licznych parków narodowych na terenie Chorwacji wyznaczono inne obszary prawnie chronione. Funkcjonuje tam 10 parków krajobrazowych, 2 ściśle chronione rezerwaty przyrody, ok. 30 obszarów chronionych i ponad 70 pomników przyrody.
Jakie są turystyczne ciekawostki o Chorwacji?
Jeśli planujesz pobyt w Chorwacji, koniecznie musisz poznać poniższe ciekawostki o Chorwacji.
W Chorwacji znajduje się najmniejsze miasto na świecie
Na wyspie Istria znajduje się miasteczko Hum o powierzchni 990 m², które wpisano do księgi Rekordów Guinessa jako najmniejsze miasto świata. Znajduje się ono w północnej części Istrii a na stałe mieszka tam zaledwie kilkanaście osób. Warto odwiedzić je choć na chwilę, aby przespacerować się jego dwoma głównymi uliczkami i obejrzeć średniowieczną zabudowę.
Marmur z Chorwacji to budulec Białego Domu
Chorwacki marmur jest ceniony na całym świecie ze względu na niesamowitą estetykę i dużą odporność na uszkodzenia. Wykorzystano go nawet przy wznoszeniu Białego Domu, a dokładniej do wykonania kolumn tego słynnego na całym świecie budynku.
Przez lata oficjalną walutą Chorwacji były kuny
Chorwacja dołączyła do strefy euro w 2023 roku, a wcześniej jej mieszkańcy przez ponad 25 lat do płacenia używali kun. Osobliwa nazwa waluty nawiązywała do tradycji płacenia skórami tych zwierząt, która była popularna wśród średniowiecznych handlarzy. Takiego nietypowego środka płatniczego używano w przeszłości również do regulowania należności za podatki i cła.
Chorwacja to raj dla miłośników wina
Duża ilość słońca i optymalna wilgotność sprawiają, że Chorwacja od lat wiedzie prym w uprawie winorośli. Z unikalnych szczepów powstają tam wyjątkowe odmiany trunków, które można degustować w lokalnych winnicach. Na terenie kraju powstaje kilkaset odmiennych gatunków wina.
W Chorwacji znajdują się „morskie organy”
W Zadarze na turystów czeka niesamowita atrakcja w postaci morskich organów. Grają one unikalną melodię, w zależności od sposobu oddziaływania morskich fal.
W Chorwacji można zobaczyć gazowe latarnie
W chorwackim Zagrzebiu co wieczór latarnicy ręcznie zapalają gazowe latarnie, co stanowi niemałą atrakcję. Spacer po ulicach stolicy oświetlonych tradycyjnymi latarniami to bez wątpienia wyjątkowe doświadczenie.
Jakie są ciekawostki o Chorwackiej tradycji i zwyczajach?
Obyczaje Chorwatów kształtowały się na przestrzeni lat pod wpływem kultur zachodnioeuropejskiej, śródziemnomorskiej i słowiańskiej. Ich podejście do świata jest gościnne i przyjacielskie, jak na Słowian przystało. Nie można odmówić im również południowego zacięcia — typowej dla Włochów ekspresji i głośnego wysławiania. Niektóre zwyczaje znacznie odbiegają od tych praktykowanych w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o największe święta.
Wigilijny obiad, a nie kolacja
W Polsce przyjęło się, że w wigilię wspólnie z bliskimi spożywa się kolację. W Chorwacji zaś do stołu zasiada się nieco wcześniej, bo w porze obiadowej. Co ciekawe, przy posiłku pomija się dzielenie opłatkiem, a na stole znacznie częściej niż ryby lądują mięsa. Popularna jest np. pašticada — duszone mięso wołowe polane sosem. Na wigilijnym obiedzie często pojawia się też sarma, czyli danie o wyglądzie zbliżonym do naszych gołąbków, jednak zrobione z kiszonej kapusty.
Św. Mikołaj w Chorwacji woli łódź
W wielu krajach na świecie, w tym m.in. w Polsce, utarło się, że środkiem lokomocji Mikołaja są sanie. W Chorwacji ulubiony święty dzieci przemieszcza się w nieco inaczej, bo przypływa łodzią.
Wielkanoc pełna symboli
Pewne rozbieżności w obrządku dotyczą też Świąt Wielkanocnych. Chorwackim zwyczajem jest, aby wziąć udział w procesji rozpoczynającej się w Wielki Czwartek i tradycyjnie trwającej przez całą noc. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza takie wydarzenie organizowane co roku na wyspie Hvar. Ze względu na jego wyjątkowo uroczysty charakter wpisano je nawet na listę UNESCO. Oprócz udziału w procesji za tradycję uznaje się odmówienie 33 różańców i wypicie lampki czerwonego wina (to nawiązanie do 33 ran Chrystusa i przelanej przez niego krwi).
[summary_post]