Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji?

Redakcja
Redakcja Autor
Redakcja
Redakcja Edytor
2025-07-18
facebooktwitter
Polisa Turystyczna już od 3,30 zł
Porównaj i znajdź najlepiej dopasowane ubezpieczenie na Twój wyjazd
Porównaj oferty

Wyjazd na wakacje nie mógłby odbyć się bez pieniędzy w lokalnej walucie. Środki płatnicze są bowiem niezbędne, aby np. zapłacić za jedzenie w restauracji oraz kupić pamiątki czy bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Bez gotówki nie da się też często skorzystać z przejazdu taksówką czy miejskim autobusem. Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji? Sprawdź!

Jaka waluta w Chorwacji?

Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku zalicza się do grona państw tworzących strefę euro. W lokalnych sklepach płatności realizuje się więc wyłącznie za pośrednictwem wspólnej, unijnej waluty. Podobnie jak w pozostałych 19 krajach, w których środkiem płatniczym jest euro, używa się tam:

  • banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro;
  • monet: 1 i 2 euro oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów.

Wskazówka! Gdy planujesz podróż do Chorwacji, najlepiej jeszcze przed wyjazdem z Polski udaj się do kantoru. Wymiana złotówek na euro może okazać się na miejscu albo bardzo utrudniona, albo nieopłacalna. Dzięki wymianie waluty w Polsce unikniesz poszukiwania punktu, który wymieni Ci PLN i zmniejszysz ryzyko zakupu waluty po niekorzystnym kursie. 

Jaka waluta w Chorwacji: narodowe monety euro

Wybrane chorwackie monety nawiązują wyglądem do krajowej historii, tradycji i kultury. Choć większość lokalnego bilonu wygląda identycznie, jak w innych krajach strefy euro, niektóre z nich nieco się wyróżniają. Ma to związek z tym, że każde europejskie państwo ma prawo wyemitować serię unikalnych monet z narodowym awersem.

I tak wszystkie te chorwackie pieniądze z limitowanej edycji mają w tle szachownice – symbol widniejący na państwowym herbie. Monety 1,2 i 5 centów, oprócz cyfry określającej wartość monety, przedstawiają litery HR (kod waluty będący odpowiednikiem polskiego PLN) napisany głagolicą. Jest to najstarsze pismo Słowian, użyte m.in. do sprawdzenia Bašćanska ploča – kamiennej Płyty z Baški będącej jednym z największych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego. Poza symbolem HR na monetach umieszczono też napis „HRVATSKA”, a więc nazwę kraju w języku chorwackim.

Na monetach 10, 20 i 50 centów znajduje się zaś postać Nikoli Tesli – słynnego wynalazcy i inżyniera pochodzącego z Chorwacji. Na monecie 1 euro widnieje zaś symbol kuny nawiązujący do skór tych zwierząt używanych w przeszłości w roli środka płatniczego. Ciekawy motyw wybito także na monetach 2 euro – kontur Chorwacji z szachownicą w tle wraz z wyrytymi na krawędzi słowami „O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO”. Pochodzą one z wiersza „Dubravka” chorwackiego poety barokowego i oznaczają „O piękna, o droga, o słodka wolności”.

Gotówka czy karta – czym lepiej płacić w Chorwacji?

Oprócz tego, jaka waluta jest w Chorwacji, warto wspomnieć o akceptowanych tam sposobach płatności. Co do zasady w większości miejsc popularnych turystycznie są przyjmowane zarówno fizyczne pieniądze, jak i karty debetowe czy kredytowe.

Z transakcjami bezgotówkowymi na pewno nie ma problemu w dużych sklepach popularnych w Chorwacji sieci: Konzum, Studenac i Plodine. Terminale znajdują się też na przeważającej części stacji benzynowych. Poza tym płatności kartą da się realizować w wybranych kasach biletowych atrakcji turystycznych.

Jeśli chodzi zaś o bankomaty, ich dostępność zależy w głównej mierze od wielkości miejscowości i liczby zamieszkującej ją mieszkańców. W dużych miastach i popularnych kurortach turystycznych wypłata gotówki raczej nie sprawia trudności. W centrach handlowych, supermarketach i na dworcach działają bowiem liczne bankomaty – zarówno lokalnych banków, jak i międzynarodowych sieci Euronet czy Planet Cash.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Chorwacji?

Gdy znasz już odpowiedź na pytanie, jaka waluta obowiązuje w Chorwacji, warto dowiedzieć się nieco więcej o innych kwestiach organizacyjnych związanych z podróżą. Co koniecznie spakować na wyjazd? Czy trzeba wykupić ubezpieczenie? Jakie atrakcje odwiedzić, a jakich lepiej unikać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Buty do wody to podstawa

Zwłaszcza gdy jedziesz na wakacje z zamiarem opalania i kąpieli w morzu. A to dlatego, że większość plaż w Chorwacji pokrywają skały, drobne kamyki i żwirek. Chodzenie po takim podłożu bez odpowiedniego obuwia jest nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne. Ostre krawędzie skalistego wybrzeża stwarzają spore ryzyko zranienia. Poza tym w zacienionych zakamarkach kamienistego dna doskonale kamuflują się jeżowce.

Bez kremu z filtrem i nakrycia głowy ani rusz

Jeśli planujesz pobyt w Chorwacji w okresie wakacyjnym, musisz nastawić się na wypoczynek w bardzo ciepłych warunkach. Latem temperatury na wybrzeżu przekraczają 30°C, a słońce świeci nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Nawet jeśli nie przerażają Cię upały, a w kraju o ciepłym klimacie czujesz się jak ryba w wodzie, koniecznie weź na wyjazd do Chorwacji czapkę lub kapelusz oraz krem przeciwsłoneczny. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych i udaru. Pamiętaj również o regularnym nawadnianiu organizmu i unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach od 12:00 do 14:00.

Ubezpieczenie turystyczne to Twój najlepszy przyjaciel w podróży

Dzięki polisie nie musisz martwić się kosztami leczenia po wypadku lub zachorowaniu, a także wydatkami związanymi z transportem medycznym do Polski oraz akcjami ratunkowymi. Ubezpieczenie może też chronić Twoje finanse przed stratami wynikającymi z utraty bagaży oraz uszkodzenia czyjegoś mienia. Zainwestuj w taką ochronę przed opuszczeniem kraju, aby uniknąć niespodzianek i cieszyć się beztroskim wyjazdem niezależnie od okoliczności.

Najważniejsze atuty Chorwacji

Chorwacja to niezwykle interesujący kraj wyróżniający się różnorodnością atrakcji turystycznych. Znajdą tam coś dla siebie zarówno miłośnicy nadmorskich aktywności, jak i wielbiciele zwiedzania zabytków, próbowania specjałów lokalnej kuchni czy chodzenia po górach.

  • Wybrzeże Adriatyku

Większość osób jedzie do Chorwacji po to, aby poleżeć na plaży i popluskać się w ciepłych wodach Morza Adriatyckiego. Nic w tym dziwnego, bo w obrębie tego bałkańskiego kraju znajdują się setki nadmorskich kurortów, zapewniających dostęp do licznych udogodnień. Znajdziesz tam zarówno miejscowości pełne barów i straganów z pamiątkami, jak i zaciszne wioski wprost idealne na romantyczny urlop we dwoje.

  • Walory kulturowe

Chorwacja ma bardzo burzliwą historię, co znajduje swoje odzwierciedlenie w dużej liczbie atrakcji kulturowych. Wiele tamtejszych miast zachowało swój pierwotny układ urbanistyczny, dzięki czemu ich zwiedzanie to istna podróż w czasie. Do najważniejszych punktów na mapie zabytków należą wpisane na listę UNESCO Stare Miasto w Dubrowniku oraz Pałac Dioklecjana w Splicie.

  • Kuchnia chorwacka

Chorwacja może też pochwalić się bogactwem lokalnych specjałów, wśród których królują świeże ryby, owoce morza, warzywa i aromatyczne przyprawy. W głębi kontynentu często spotyka się też dania bazujące na mięsie, głównie zupy i gulasze. Do potraw, których koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu w Chorwacji należą  np. ćevapčić – mięsne klopsiki w kształcie kiełbasek podawane z pieczywem, frytkami lub warzywami.

  • Góry Dynarskie

Miłośnicy trekkingów podczas wakacji w Chorwacji powinni zaplanować pobyt w Parku Narodowym Paklenica pełnym malowniczych kanionów, tajemniczych jaskiń, urokliwych wodospadów i bardzo widokowych szlaków pieszych. Dobrym wyborem dla wielbicieli górskich krajobrazów będzie również Park Przyrody Biokovo z przeszklonym tarasem widokowym Skywalk, na który można dotrzeć samochodem.

Tak duże bogactwo atrakcji sprawia, że Chorwacja to doskonały kierunek na wakacje, także poza sezonem.

[summary_post]

Podsumowanie

  • Od 2023 roku Chorwacja należy do strefy euro.
  • Wcześniej w Chorwacji płacono kunami.
  • W Chorwacji są powszechne zarówno płatności gotówkowe, jak i bezgotówkowe.
  • Na wyjazd do Chorwacji, oprócz gotówki w euro, warto zabrać również buty do wody, krem z filtrem, nakrycie głowy i ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy w Chorwacji przyjmują jeszcze kuny?
Ile kosztuje obiad w Chorwacji?
W jakim języku mówi się w Chorwacji?
Redakcja
Redakcja
Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy od lat zakochani są w Chorwacji – jej kulturze, krajobrazach i niezwykłej gościnności. Naszą misją jest dzielenie się praktycznymi poradami, sprawdzonymi trasami, recenzjami miejsc i inspiracjami na każdą podróż – od rodzinnych wakacji po romantyczne wypady we dwoje. Chorwację znamy nie tylko od strony turystycznej – zaglądamy tam, gdzie nie docierają standardowe przewodniki. Tworzymy serwis dla tych, którzy chcą odkrywać ten kraj głębiej, świadomiej i z pasją.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Chorwacja samochodem – o czym warto wiedzieć?

Planujesz wakacje w Chorwacji i chcesz dotrzeć na miejsce urlopu własnym autem? To świetny pomysł!...

2025-07-18

Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji?

Wyjazd na wakacje nie mógłby odbyć się bez pieniędzy w lokalnej walucie. Środki płatnicze są...

2025-07-18

Chorwacja – ciekawostki turystyczne, tradycje i zwyczaje

Chorwacja zyskała popularność wiele lat temu jako tani, słoneczny i niezwykle atrakcyjny turystyc......

2025-07-16

Ranking plaż w Chorwacji – TOP 10

Chorwackie wybrzeże powstało na skutek zalania masywów górskich ułożonych równolegle do linii wod......

2025-07-15