Co warto wiedzieć o jeżowcach?
Jeżowiec, po chorwacku morski ježin, to niewielkie wodne stworzenie, które jest dla miłośników kąpieli w morzu prawdziwym utrapieniem. Z Najczęściej skrywa się między kamieniami, w szczelinach i zagłębieniach dna morskiego. Choć jego obecność świadczy o czystości akwenu, cóż z tego, skoro stanowi poważne zagrożenie dla ludzi – i to z dwóch powodów.
Pierwszym mechanizmem obronnym jeżowców są kolce. Pokrywają one całe ciało zwierzęcia. Wyglądają niewinnie, ale po przebiciu przez skórę stają się źródłem wielu dolegliwości. Kolejne zagrożenie stanowią szczęki zdolne do wypuszczania toksycznego jadu. Po wygryzieniu w ciało człowieka również mogą wywołać szereg nieprzyjemnych objawów.
Jakiekolwiek bezpośrednie zetknięcie z jeżowcem stwarza więc duże ryzyko pogorszenia samopoczucia i wystąpienia bólu, zaczerwienienia czy reakcji alergicznej. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, najlepiej w ogóle nie zbliżać się do tych morskich żyjątek.
Jak rozpoznać jeżowca?
Jeżowiec zalicza się do typu szkarłupni wyróżniających się kulistym lub lekko spłaszczonym kształtem. Ma zwykle około kilku centymetrów średnicy. Wyglądem przypomina małą, kolczastą piłeczkę. W wodach przybrzeżnych Morza Śródziemnego najpopularniejszy są jeżowce skalne (Paracentrotus lividus). Mają ciemne zabarwienie w odcieniach brązu, zieleni lub fioletu. Zwykle przebywają w zagłębieniach dna morskiego. Są przyczepione do skał i pozostają całkowicie nieruchome.
Warto wiedzieć! Na świecie występuje ok. 960 gatunków tego stworzenia, choć w Chorwacji żyje zaledwie 20 z nich.
Jak zmniejszyć ryzyko ukłucia przez jeżowca?
Ze względu na ciemną barwę jeżowce są dość łatwe do dostrzeżenia. Mimo to w niektórych sytuacjach, np. gdy chowają się pod kamieniami, nie ma szans na ich odpowiednio wczesne zlokalizowanie. Aby uniknąć ukłucia, przestrzegaj więc poniższych zasad.
- Wchodź do wody jedynie w specjalnym obuwiu – przed wyjazdem do Chorwacji zaopatrz się w specjalne buty do wody z wzmocnioną podeszwą i zawsze nakładaj je przed kąpielą w morzu.
- Przestrzegaj zakazów kąpieli – jeśli na plaży widnieje informacja o tym, aby nie wchodzić do wody, nie lekceważ jej.
- Nie dotykaj nietypowych obiektów w wodzie – jeżowce wyróżniają się ciekawym wyglądem, który kusi, aby sprawdzić, jakie są w dotyku. Unikaj jednak bezpośredniego kontaktu z tymi stworzeniami i gdy je zauważysz, lepiej zmień miejsce kąpieli.
Powyższe wskazówki sprawią, że zmniejszysz ryzyko ukłucia przez jeżowca do minimum.
Gdzie występują jeżowce w Chorwacji?
Trudno jednoznacznie wskazać miejsca bytowania jeżowców, bo występują one w całym basenie Morza Śródziemnego. Jako swoje siedlisko wybierają twarde, skaliste podłoże. Żyją na kamieniach, głazach i betonowych nabrzeżach. Czasem chowają się też w trawie wodnej. Raczej unikają żwiru, piasku i mułu, bo w miejscach pokrytych takim materiałem skalnym nie mają się o co zaczepić. Najmniejsze niebezpieczeństwo zetknięcia z nimi występuje więc na plażach żwirowych i piaszczystych.
Co do zasady jeżowce spotkasz w różnych miejscach dna morskiego, choć jeżowce skaliste, typowe dla Chorwacji, przeważnie występują w przybrzeżnej strefie pływów do ok. 20 m głębokości. Preferują zaciszne miejsca, w cieniu skał lub wśród wodorostów. Częściej znajdują się w miejscach odosobnionych, rzadko odwiedzanych przez turystów.
Co zrobić po ukłuciu przez jeżowca?
Jeśli wszystkie środki ostrożności zawiodą i dojdzie do ukłucia przez jeżowca, nie wpadaj w panikę. Na początku sprawdź, czy w ciele osoby poszkodowanej nie znajdują się kolce zwierzęcia. Jeśli tak, usuń je starannie, najlepiej pęsetą. Potem zadbaj o zdezynfekowanie miejsca zranienia, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Możesz też zabezpieczyć miejsce po ukłuciu oddychającym opatrunkiem. W razie odczuwania silnego bólu niektórzy sięgają po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.
Po zranieniu przez jeżowca na skórze mogą pojawić się różne objawy – uczucie ciepła, zaczerwienienie, wysypka, ból czy pieczenie. Czasem występują też gorączka czy dreszcze. Po rozwinięciu się jakiejś ze wskazanych dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą one świadczyć o infekcji lub reakcji alergicznej i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Ile kosztuje leczenie po ukłuciu jeżowca w Chorwacji?
Nie da się określić, ile wyniesie Cię leczenie po ukłuciu przez jeżowca. Koszt usług medycznych zależy bowiem od specyfiki konkretnego przypadku. W Chorwacji za podstawową wizytę u lekarza zapłacisz ok. 30-40 EUR. Gdy konieczna okazuje się hospitalizacja, dzień pobytu w szpitalu to wydatek rzędu nawet 65 EUR. Opłaty stają się jeszcze większe, jeśli w grę wchodzą dodatkowe badania, leki czy zabiegi.
Wydatki na prywatne leczenie w Chorwacji mogą więc nawet kilkukrotnie przekroczyć budżet wyjazdu. Aby ich uniknąć, warto przed wyjazdem wykupić polisę turystyczną. Oprócz kosztów leczenia powinna ono obejmować również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie kosztów transportu medycznego. Może uwzględniać także OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz assistance podróżne. Ważne, aby opiewała na odpowiednio dużą kwotę a jej zakres był dopasowany do charakteru wyjazdu.
Uwaga! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie stanowi alternatywy dla polisy podróżnej. EKUZ zapewnia bowiem dostęp jedynie do podstawowych świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej służby zdrowia. Co więcej – w Chorwacji opieka medyczna nie jest całkowicie bezpłatna a pacjenci uczestniczą w finansowaniu niektórych usług.