Dalmacja Dubrownik

Kup ubezpieczenie na wakacje

Dalmacja, Dubrownik

Dubrownik nazywany jest Perłą Adriatyku. I nic w tym dziwnego - to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji, nie tylko ze względu na wyjątkowe otoczenie, ale i bogatą historię oraz kulturę.

Przygotowaliśmy kilka ciekawych faktów o Dubrowniku, a także podpowiadamy, co warto zobaczyć i na kiedy najlepiej zaplanować urlop, aby cieszyć się słoneczną pogodą podczas spacerów wąskimi uliczkami Starego Miasta.

Dalmacja Dubrownik – najważniejsze informacje

Dubrownik to miasto położone w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Dawniej stanowił ośrodek handlu, obecnie natomiast jest znany głównie z turystyki. Jest najchętniej odwiedzanym miastem w tej części Chorwacji. Co ciekawe, na przyjezdnych czeka niewiele plaż, niemniej miasto przyciąga zabytkami, wyjątkową architekturą, pozwalającą przenieść się w wyobraźni do czasów średniowiecza, smacznym lokalnym jedzeniem i przede wszystkim atmosferą. A skoro o średniowieczu mowa, pora przybliżyć historię tego niezwykłego miejsca. Uważa się, że Dubrownik został założony w VII wieku, kiedy to plemiona Chorwackie przybyły w te rejony, chcąc ukryć się przed barbarzyńcami. Później na miejscu zaczęły powstawać małe osady, które z czasem zaczęły się ze sobą łączyć, powoli tworząc miasto osłonięte słynnymi do dziś murami obronnymi. Dubrownik z uwagi na swoje położenie, był świetnym ośrodkiem handlu morskiego, co sprawiało, że miasto stało się łakomym kąskiem dla wszelkiej maści najeźdźców, mimo to dzielnie walczyło o swoją niezależność zarówno w mrocznych czasach średniowiecza, jak i w czasie panowania Weneckiego. W XV nastała epoka dobrobytu dla Dubrownika wraz z ogłoszeniem Republiki Raguzy, zwanej również Republiką Dubrownicką - na terenie miasta powstała niezależna republika arystokratyczna z własnymi organami państwowymi, walutą oraz flagą. Natomiast już w XVI wieku Dubrownik stał się jednym z najważniejszych partnerów handlowych na świecie. W XVII nastąpił głęboki kryzys polityczny i gospodarczy, a na domiar złego w 1668 roku nastąpiło trzęsienie ziemi, które doszczętnie zniszczyło miasto, a już w XVIII Republika Dubrownicka przestała istnieć. W Dalmacji panuje łagodny klimat śródziemnomorski, można zatem liczyć na wyjątkowo ciepłe lato oraz spokojną zimę, dlatego to świetny wybór na urlop nie tylko w sezonie, ale i poza, kiedy upały są mniejsze i generalnie jest po prostu spokojniej - mniejszy tłum, mniej oblegane noclegi, mniejsze kolejki. Dojazd z Polski do Dubrownika jest całkiem dogodny, bez problemu można się tam dostać autokarem czy samochodem na własną rękę. Oczywiście można również skorzystać z bezpośrednich lotów (bilety można mieć już od ok. 700 złotych w obie strony, ale polując na okazje, można znaleźć jeszcze tańsze opcje). Na terytorium Chorwacji można wjechać, okazując dowód osobisty.

Gdzie znajduje się Dubrownik w Chorwacji?

Dubrownik znajduje się na południu Chorwacji w regionie Dalmacji. Ciągnie się na długości kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża wąskim pasem pomiędzy brzegiem Morza Adriatyckiego, a wapiennym wzgórzem Srđ.

Dubrownik – największe atrakcje. Co zobaczyć?

Omawiany przez nas Dubrownik jest nie tylko jednym z najpiękniejszych miast Chorwacji, pełnym zabytków oraz ciekawych miejsc, ale i kulturalną stolicą Dalmacji. Chociaż miasto nie odzyskało dawnej świetności po wielu tragicznych momentach w historii (w połowie XVII wieku miasto uległo zniszczeniu na skutek trzęsienia ziemi i późniejszych następstw), to w dalszym ciągu przyciąga turystów z całego świata, bo to właśnie dzięki turystyce, Dubrownik w XX wieku zyskał dawną świetność. Najstarsza część Dubrownika, dzięki niepowtarzalnemu urokowi i nagromadzeniu zabytków została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Natomiast jedną z głównych atrakcji są mury miasta, z których można podziwiać klimatyczną Starówkę. Jak zaplanować zwiedzanie miasta? Poniżej pokrótce omawiamy największe atrakcje Perły Adriatyku.

Mury miejskie

System fortyfikacji miejskich, zachowany w niemal niezmienionym stanie od XVII wieku. To długie na około 2 kilometry mury Dubrownika, bramy, baszty, forty oraz fosa. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, zaserwować sobie spacer i nacieszyć oko imponującymi widokami na starówkę oraz wyspę Lokrum.

Lokrum

Skoro już wspomnieliśmy o tej niewielkiej wyspie, warto dodać coś jeszcze. Wyspa jest rezerwatem przyrody, można tutaj podziwiać wyjątkową faunę i florę, najlepiej wybierając się w rejs wycieczkowy z lokalnego portu.

Fort Lovrijenac

Fort Lovrijenac znajduje się na zewnątrz murów miejskich, na skalistym półwyspie Lovrijenac, którego nazwa pochodzi od świętego Wawrzyńca.

Barokowy kościół św. Błażeja

Barokowy kościół św. Błażeja (Crkva sv. Vlaha) to świątynia poświęcona patronowi miasta, zbudowana w miejscu romańskiego kościoła, który przetrwał wielkie trzęsienie ziemi w 1667, ale niestety został zniszczony podczas pożaru w 1706 roku. Natomiast nowy barokowy kościół zbudowany został w latach 1706-1715. Na głównym ołtarzu znajduje się rzeźba św. Błażeja. Miejscowa ludność traktuje świątynię z wyjątkową czcią ze względu na relikwie patrona Dubrownika znajdujące się wewnątrz (pozłacane i posrebrzane kości).

Klasztor Franciszkanów

Kompleks religijny z XIV wieku. Na terenie klasztoru znajduje się biblioteka zawierająca ponad 20 000 ksiąg (w tym aż 1200 cennych rękopisów), wystawa artefaktów liturgicznych, a także najstarsza apteka w Europie z 1317 roku.

Pałac Rektorów

Pałac Rektorów, czyli siedziba władz oraz rektora Republiki Dubrownickiej, pochodząca z XV wieku. Jednak pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają XIII wieku. Wówczas w miejscu pałacu stał warowny zamek, otoczony czterema narożnymi wieżami. Pałac parokrotnie ulegał zniszczeniu (m.in. w skutek potężnego trzęsienia ziemi), ostatnia odbudowa miała miejsce w latach 1982-1984. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum.

Pałac Sponza

Pałac Sponza to budowla łącząca styl gotycki i renesansowy, jest jednym z głównych zabytków miasta. W pałacu obecnie znajduje się miejskie archiwum, natomiast dawniej mieściły się tutaj miejskie instytucje i urzędy, takie jak izba celna, bank, akademia czy mennica. Przy wejściu do pałacu wyryto napis „nasze odważniki nie oszukują”, co sugeruje, że w przeszłości bardzo poważnie podchodzono tutaj do spraw handlu.

Wzgórze Srđ

Wzgórze Srđ to nic innego, jak dominujące nad Dubrownikiem wzniesienie na 412 m. n.p.m. Wzgórze daje możliwość obserwowania miasta i okolic z najlepszej, możliwej perspektywy! Na Srđ można się dostać kolejką linową, której dolna stacja znajduje się w nowej części miasta.

Ponadto warto odwiedzić takie miejsca, jak:

  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
  • Twierdza Minčeta,
  • Park Narodowy Mljet (park nie znajduje się bezpośrednio w Dubrowniku, ale można się tam dostać drogą morską),
  • Stradun (znany również jako Placa lub Corso), czyli główna ulica Dubrownika, znajdująca się w samym sercu Starego Miasta.
  • zabytkowe studnie o okrągłym kształcie zbudowane w XV wieku.

Dubrownik – pogoda. Kiedy jechać?

Dubrownik, jak i pozostała część Dalmacji zahacza o klimat śródziemnomorski, zatem lato jest upalne, a zima bardzo łagodna.  Prawdziwy skwar panuje w pełni sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, wówczas można liczyć na średnią temperaturę w wysokości ok. 28°C. Maj, czerwiec i wrzesień są nieco chłodniejsze (temperatury sięgają ok. 21-25°C), ale wciąż sprzyjające odwiedzającym. Najchłodniejsze miesiące to bez szczególnego zaskoczenia - grudzień, styczeń i luty.

Gdzie zjeść w Dubrowniku? Kuchnia w Dalmacji

Jedno słowo idealnie określa chorwacką kuchnię - różnorodność, łączy bowiem wpływy śródziemnomorskie, środkowoeuropejskie oraz bałkańskie. Taka mieszanka z pewnością zadowoli niejedno podniebienie. Czego skosztować, będąc w Dubrowniku? Na pierwszy ogień - wysokiej jakości oliwa z oliwek, bo pewnie nie wszyscy wiedzą, że południowa Chorwacja to prawdziwe zagłębie uprawy oliwek. Co jeszcze? Oczywiście owoce morza i ryby. Doskonałe ostrygi, sardynki, krewetki, kalmary, małże czy coś bardziej szalonego, a mianowicie czarne risotto barwione atramentem kałamarnicy to prawdziwa uczta dla wielbicieli tego typu smaków. Natomiast osoby mówiące stanowcze „nie” owocom morza również znajdą coś dla siebie. Przykładowo słynna pašticada, czyli duszona wołowina w aromatycznym sosie słodko-kwaśnym, pyszna jagnięcina pieczona pod peką, grillowane warzywa, chorwackie kluseczki przypominające włoskie gnocchi. A na deser może... dubrovačka torta, która zadowoli wszystkich miłośników orzechów i czekolady. Jak widać, dla każdego coś miłego (a raczej smacznego). Wśród polecanych restauracji w Dubrowniku można wymienić: Restaurant 360, Konoba Veranda, Panorama, Gradska Kavana Arsenal oraz chociażby Amfora. Wszystkie z wymienionych restauracji są otwarte do 23:00, a niektóre nawet do północy.

Dubrownik – ciekawostki

  • Na początek coś dla fanów serialu „Gra o Tron”. Wspomniane wcześniej Stare Miasto stanowiło serialową Królewską Przystań. Jeżeli chcemy się poczuć, jak jeden z bohaterów, warto zwrócić uwagę na barokowe schody, prowadzące na plac przed kościołem św. Ignacego bądź przespacerować się wzdłuż Stradun,
  • Dodatkowa zachęta do odwiedzenia tego wyjątkowego miasta? Proszę bardzo! Według statystyk słońce w Dubrowniku świeci przez około 2600 godzin w skali roku.
  • Na placu Luža znajduje się kolumna bohatera średniowiecznego, francuskiego eposu rycerskiego - Pieśń o Rolandzie. W czasach Republiki Dubrownickiej długość przedramienia posągu stanowiła obowiązującą wówczas miarę długości, tak zwany łokieć dubrownicki. Jeden łokieć był równy 51,2 cm.
  • Co ciekawe, w dawnych czasach kolumna była również miejscem kar dla łapówkarzy - przewinienie groziło przywiązaniem do kolumny na 12 godzin,
  • W Dubrowniku znajduje się jedna z najstarszych aptek na świecie. Powstała w 1317 roku i działa do dziś, oferując głównie ziołowe, naturalne preparaty na wszelkiej maści dolegliwości.

Co warto wiedzieć?

  1. Dubrownik jest często wybieranym przez turystów miastem na wakacje, nic dziwnego, że nazywany jest głównym ośrodkiem turystycznym Dalmacji.
  2. Miasto zachwyca w całej okazałości, jest również świetnym wyborem na rodzinne wakacje.
  3. Jeśli zależy nam na wysokiej temperaturze i dobrych warunkach, warto zaplanować wyjazd na lipiec lub sierpień.
  4. Zwiedzanie Dubrownika to niezwykłe doświadczenie. Warto zobaczyć Stare Miasto i przespacerować się wzdłuż Stradun czy odwiedzić również Mury Miejskie, Fort Lovrijenac, Kościół Zbawiciela, Pałac Rektorów czy Klasztor Franciszkanów,
  5. Jeśli znudzi nam się zwiedzanie, można skorzystać z innych form aktywności, na przykład wybrać się w rejs wycieczkowy na wyspę Lokrum, bądź odwiedzić Park Narodowy Mljet.

FAQ

Czy Dubrownik to Dalmacja? Tak, a konkretniej Dubrownik to południowa Dalmacja. Jakie miasta należą do Dalmacji? Do Dalmacji należą między innymi Dubrownik, Zadar, Split, Szybenik oraz Trogir. Gdzie jest najpiękniej w Dalmacji? Ciężkie pytanie, ponieważ Dalmacja w całości jest piękna! Niemniej na pewno do najpiękniejszych miejsc można zaliczyć Dubrownik, nie bez powodu nazywany Perłą Adriatyku. Gdzie w Dubrowniku kręcono Grę o Tron? Sceny do serialu Gra o Tron kręcono w obrębie murów Starego Miasta, a także w najbliższej okolicy.

Sekcja z linkami do miast 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.2

Sekcja z linkami do atrakcji 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.2

Sekcja z poradnikami

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Gdzie do Chorwacji z dziećmi?

Chorwacja to doskonały kierunek dla całej rodziny. Krajobrazy z malowniczymi plażami, gwarantowana pogoda i ciepła,...

2025-02-03

Ceny w Chorwacji

Chorwacja od 1 stycznia 2023 r. jest już w strefie euro, a od tego czasu...

2025-02-03